25.3.2021 - Oblík JZ a inverze
Naposledy upravil David Brazda 27.04.2021 10:38
Podmínky: Lehký JZ
Volba terénu ok
Předpověď
Sonda
Ráno je vidět inverze.
Relevantní křivky:
- tlustá červená - změřená teplota
- tlustá fialová - virtuální teplota adiabatického výstupu (nejprve nasycený, nad kondenzační hladinou nenasycený)
Všechny křivky:
Let číslo 1
Interaktivní 3D pohled.
Let číslo 2
Interaktivní 3D pohled.
Lessons learned
- když mi točící ptáci ukážou stoupák - brát hned první silný co potkám, nemusím nutně letět až k nim. Často se stává, že se ptáci křídla leknou (např. na nefrekventovaných místech nebo začátku sezóny ) a drží si vzdálenost od křídla za cenu přechodu do slabšího jádra a ty přeletíš to silné jádro v honbě za silnějším. Myslet na to, vnímat vzduch a pokud je stoupák dostatečný hned ho točit, ptáci neptáci.
- pořádně to začlo chodit okolo druhé hodiny, dostatečné by bylo přijet okolo jedné. Nejsilnější to bylo okolo třetí. Důvodem byla ranní inverze - sluníčko muselo rozpustit inverzi a také brzký začátek sezóny. Brzkým příjezdem jsem sice potrénoval nulky (to se bude hodit), ale výstupy se zbytečně unavil - efektivnější by bylo přijet později
- první let byl ještě s prodlouženými řidičkami - je to sice pohodlnější, ale mám menší kontakt s křídlem, takže jsem je nakonec ještě trochu na kompromis - delší než bylo, ale ne tolik, abych musel dělat wrapy.
Vizualizace, kde vznikaly stoupáky a proč (odhad)
Kopec stříbrník(ten před benzínkou) vytváří závětří a podporuje nahřívání, tvar terénu pak urychluje vítr (dle konkrétního směru větru - trychtýř Raná - Oblík). Z dnešního letu a pozorování pilotů šly stoupáky před kopcem (odtrhovka rampa před vinicí), pokračujíce souběžně podél kopce.
Další výhodou lokace Oblíku, je že je za městem (Louny) po větru - vítr dodává zásobu nahřátého vzduchu.
zajimavej napad ze by to za tim stribrnikem mohlo byt klidnejsi a tim se to tam lepe nahrat. Ja bych teda ale rekl ze uz je i dost daleko od Obliku.
Ja bych myslel ze ty spodni partie Obliku fungujou hlavne proto ze je tam plno tech poli ohranicenych mezema ktere jsou zarostle vysokymi keri a tak vytvareji takove kapsy chranene pred vetrem (jakoby plastev tam vsude okolo statku) a kazda ta bunka te plastve v sobe zadrzuje vzduch ktery se nahrejva a utrhne az kdyz je lepe nahraty (vetsinou zkuseni piloti kdyz se nechytnou hned, tak miri prave smerem ke statku). Ja kdyz to vzdy zkusil tak jsem nasel jen bubliny ktere na me asi byli uzke a rozbite a tak prinejlepsim jsem chvili drzel nulu nez jsem vymeknul.
jj souhlas určitě jsou to i ty meze jako kapsy a odtrhovky. Já si představuji, že stoupák vzniká z ploch mnoha fotbalových hřišt, tak se snažím přemýšlet i ve větších souvislostech a celkovém pohybu vzduchu v okolí a kde by se takové množství mohlo nahřát.