XCVID vizualizace

Log na XContestu

Youtube záznam letu

Podmínky

ZJZ 2-5m/s, postupně se stáčí na SZ

Průběh (ne)zachycení

Start v 11:35 jako druhý po Petrovi, který se poprvé taky nechytil (ale při opakování odletěl).

Začínají se dělat první chmurky, kumuly zatím jen na horizontu.

Cítím z indicií aktivní oblast, skočím do toho a hned u kopce mám silný stoupák, osmičkuju, ale je sfouklý a potřeboval bych ho točit. I přestože jsem už nad kopcem, jdu konzervativně a nedotáčím.

S tímto stoupákem si nízko za kopec netroufnu.

Jdu pak dopředu, kde nad vinicí chytám rozbité bublinky a přestože jsou hodně úzké a ufouklé, úzkými otáčkami se je snažím středit. Nakonec ze stoupáku vypadávám zbytečným prodloužením zatáčky (https://xcvid.com/2235198#464), když přesně netrefuju snos u jedné z nich. Točit tyhle úzký bubliny vyžaduje všechnu zručnost a citlivou práci s energií křídla a neustále vyhodnocování informací. Jedna otáčka špatně a všechna pracně získaná výška je pryč.

Tip: pro jemnou práci mít šňůru řidičky na ukazováku

Další pozorování

  • při Z situaci stoupáky Oblík kvůli tvaru homole výrazně obtékají a vyjímečně “stékají z vrcholu”

  • na tomto obrázku je vidět, kde většinou byly stoupáky (z denního pozorování a zachycení)

Lokace stoupáků na Oblíku při Z větru.

  • hlavní stoupák dne mezi 12:15 - 12:30, kdy už byly kumuly i nad Oblíkem (smůla byla, že jsem do toho nešel, ale zrovna jsem přišel nahoru a nebyl ready)

  • v tomto stoupáku se chytli 4 piloti (z 5 ti, které v ten den odletěli) - viz vizualizace : https://xcvid.com/2234728

Lokace stoupáků, kde chytli 4 z 5ti pilotů, kteří odletěli.

Pak se vítr více stočil na SZ a když se vrátil na Z chytnul se ještě Víťa(https://xcvid.com/2235058), který se zvedl podobným stoupákem jako jsem měl já v prvním letu, ale nebál se s ním jít v malé výšce za kopec, kde pak chytil zavětrný.

Lessons learned

  • pokud je označená oblast nebo stoupák hned startovat (může to být jediný zvedací stoupák dne) - tzn. být na startu brzy a ready

  • většinou jde o celou aktivní oblast - viz obrázek výše, kdy bylo vidět, že kluci netočili přesně stejný stoupák, ale různá jádra. Pokud vidíš tyto indicie - skákej do toho.

  • víc si troufat na točení s menší výškou u kopce, když v křídle cítím silný stoupák je to jediná šance jak ho neztratit - jak je vidět z videa(https://youtu.be/-qeipSzWSrk) a xcvid minimálně dvě 360 by šly bezpečně (i kdybych z něj vypadnul, díky SV snosu bych ani nebyl za kopcem, ale na jeho levé straně). Navíc stoupáky se pak nad kopcem rychle rovnají, jak se vyčerpá momentum z úhlu kopce.

  • pokud je oblačná, pak obzvlášť u Oblíku si počkat na kumuly - silnější termika, větší šance

Vizuální kontrola před startem

  • Po přejezdu na Ranou a následném startu mám při celém letu uzlík na pravém oušku a všímám si  zpětně až na videu doma. Během letu jsem cítil větší tendence křídla ke stallu(čemuž bylo třeba uzpůsobit pilotáž zejména při vletu do stoupáku), ale přičítal jsem to podmínkám - zrovna začal výrazně zesilovat vítr a turbulence. Až doma na videu jsem si všiml tvaru ouška. To se příště nesmí stát. Tzn. lessons learned:

    • pořádně a vědomě si prohlídnout křídlo před startem. Nestačí jen pocit v řidičkách a rychlý pohled! Podle videa jsem se dokonce na tuhle stranu před startem podíval(viz první obrázek níže z moji kamery na helmě), ale nevšiml jsem si toho. Uzlík je hůře zpozorovatelný a v řidičkách nemusí být vůbec znát. Fakt je to třeba vědomě a detailně zkontrolovat - u opletů to projde, ale bezoplet je k tomu silně náchylnější.

Těsně před startem - ještě na to čumim:

Uzlík před startem - ještě na to čumím.

Uzlík během letu.

A pak doma při kontrole vrchlíku:

Den poté během kontroly vrchlíku.

image-20200904-120839.png

Značky: Oblík