8.5.2021 Blatná
Předpověď
Sever tendence k dekování, na jihu nad KKH sušší vzduch. Dostupy 2200m. 3ms JZ vítr u země (v KKH 5ms) se slábnoucí tendencí.
Průběh
Plán je první část po větru a pak podle situace.
Hodně labilní vzduch již od časného rána. Start v 11hodin, ale letové to bylo od 10h (Karel V. startoval přesně v 10h)
Start ok v 11h a pěkné zachycení (zajimavý jak psychické nalazení před startem direktně ovlivňuje, jestli se chytím nebo ne - začínám přicházet na ten správnej mix uvolněnosti, vnitřní sebedůvěry a odtažení).
Po odháknutí jsem v aktivní oblasti a nechávám se přitáhnout stoupákem. Pak spíš konzervativně driftuju, přeci jen je docela brzy a snažím se využít 4-5ms vítr. Pak jedna nízká záchrana z 200AGL téměř do základny.
Důvod vyhnití
Dlouho zůstávám v jedné slibné, leč ne příliš funkční, oblasti a snažím se na ní zvednout. Jakmile bylo zřejmé, že ztrácím, měl jsem se posunout k plánu B (byla tam pěkná konvergentní oblast, kde se pak zvednul další pilot). Oblast byla aktivní, ale byla plná malých bublin a nemohl jsem najít hlavní stoupák - a tak postupně ztrácím až na zem.
Poslední bublinku, se kterou se bylo možno zachránit jsem opustil. V tomto momentu (viz ikonka křídla na dalším obrázku) jsem si říkal, že to protáhnu po větru jestli mi neutíká po větru. Samozřejmě, že jsem měl jít proti větru - a díky tomu jsem se už do ní nevrátil. Stoupáky jsou prostě ve větru míň ufouklý než se zdá.
Pilotáž v turbulenci
Termika obzvlášt blízko KH velmi turbulentní
Co bylo ok
- aktivní pilotáž ok, chycený frontík(0:20) - pěkná reakce na pohyb křídla
- koukání do křídla
Co by mohlo být lepší:
- více reagovat na předstřely poloviny křídla, v čase 0:13 mohla být reakce na levou stranu rychlejší
- pozor na chytání popruhů - sice se o ně opírám pouze v momentech, kdy to nevadí a křídlo potřebuje letět, ale není to dobrý zvyk (chce to vědomě odstranit)
- v bordelu automaticky nohy pod zadek (stabilita a prevence)
Efektivita
- v turbolentní oblasti je někde stoupák, najít ho, vytočit a pryč odsud
- pokud jedna oblast nefunguje a mám výšku, pryč odsud
Timelapse mraků po přístání
Je vidět velmi rychlý rozpad díky suchému vzduchu. Je také vidět střih větru ve vyšších hladinách.
Shrnutí
Jeden z cílů byl provádět celý let co nejvíce vědomě - jak na úrovni pilotáže tak strategických rozhodnutí - bez autopilota a s čistou hlavou, to se docela povedlo.
Často se stává, že ve stejné oblasti vyhnije (i v rozmezí několika dnů) více pilotů - další důvod proto mazat z místa, kde to nefunguje - může to být zrovna taková oblast.
Nakonec se ukázalo, že hned po vyhnití vítr výrazně klesnul na 1-2ms a nejspíš by se bylo možné vrátit. Další let (xcontest, xcvid) pak potvrdil bezvětří i ve výšce a vysoké dostupy.
Lessons learned
- pokud vytipované místo nefunguje nelpět na něm(čekat maximálně do -300m) a jinak mazat k plánu B dokud mám ještě výšku
- mít skvělý plán B (věnovat mu energii) - pomůže nelpět na plánu A
- mít ABC plán, abych dokázal jedno dvě místa přeletět, když se netrefím (trénovat i na suchu)
- lépe si předem nastudovat terén
- často stačí držet se vysoko a probrázdit co nejvíc potenciálních míst
- zlepšovat efektivitu - vytočit a mazat pryč
- poslouchat pocit - někdy i ve 150 metrech jsem v klidu a vím, že to tam prostě bude a jsem úplně v pohodě a někdy v kilometrů žudlám nulku, protože mi pocit říká, že okolo nic nebude. Důležité je poslouchat tenhle pocit a následovat ho. V tomhle případě rychle z této oblasti zmizet a posunout se jinam. Poslouchat ten tenký vnitřní hlas který říká, že je něco správně. Druhá věc je, aby tenhle tenký hlas fungoval tak člověk musí být ve flow v napojení s přírodou s rytmem dne teprve pak je ten hlas slyšet - nejčastěji ve formě pocitu.
- neopouštět nízko bubliny, když slábne, tak protáhnout trochu točení proti větru