Aktivní pilotáž

  • být zrcadlem podmínek (menší zásahy při klidném vzduchu, razantnější při turbulencích)

  • Using speedbar to avoid collapses on glide is efficient - you glide better if you use active pitch control on the bar, speeding up when you hit updrafts, to avoid pitching back and slowing when you hit downdrafts to avoid pitching forwards. Its hard work, but beneficial.

  • The same is not true of brake action. Using the brakes to stop the wing moving around and catch collapses before they happen hurts performance a lot.
    That is why comp pilots fly hands off on transitions even in strong conditions.
    That is also why pilots trying to maximize performance will tolerate collapses even if they might have avoided them.

  • Snažit se udržet soustavu křídlo - pilot v rovnováze. Být volně v sedačce a být připravený okamžitě přesunout váhu na druhou stranu, když si o to křídlo řekne.

  • Výkonnostní létání posouvá aktivní pilotáž do kompromisu mezi udržením křídla nad hlavou a minimální ztrátou výkonu. Zásah pilota může vytvářet odpor, který brzdí.
  • 360 video je ideální pro sledování pohybu celé soustavy pilot - co přesně a proč dělá křídlo při klapancích. Viz např. toto video

Kolapsy

  • Podstatná není až tolik síla stoupáků/klesáku, ale zejména o deltu tzn. rozdíl síly jejich přechodů.

    Jde o rozdíl nestoupavý vzduch vs. stoupavý vzduch a opačně. Případně přechod stoupák a výrazně zesilující nebo zeslabující jeho jádro. Jsou to tyto přechody, kdy hrozí kolapsy a je cílem do nového prostředí přiletět s bezpečnou konfigurací. Jak už se v novém prostředí padák rozletí a stabilizuje, dostává se do svého standardního režimu.

  • Rovnoměrné přechody (působící na celý padák):

    • vstup do stoupavějšího vzduchu -  křídlo jde dozadu, stallpoint se snižuje (hodně silné bidlo je schopno stallovat i když jsou ruce nahoře). Nechat křídlo co nejvíc letět, ruce nahoru, aby se do stoupavého proudu zařízlo na rychlosti a absorbovalo vertikální síly bez ztráty vztlaku. Po absorbování prvotních sil se křídlo dostane do standardního režimu. Stejný princip funguje při vletu do silnějšího jádra nebo zesílení aktuálního. Pokud silné jádro točím, hodně zaříznout tělem, ideálně nechat rozletět už při přiblížení k jádru.
    • výstup ze stoupavého vzduchu nastává, když křídlo vyletí ze stoupavého proudu do nestoupavého vzduchu (klesavý, klidný nebo výrazně méně stoupavý). Představ si křídlo letící na proudu vody, který najednou vletí do vody klidné (tzn. klesavé v relativním porovnání). Pocitově se pilot dostane do “vzduchoprázdna”. Při ostrém přechodu se náběžka přestává plnit vzduchem, klesne v ní tlak a bortí se. Silným rychlým impulsem v brzdách lze zabránit jejímu zborcení, vyměnit kolaps za krátkodobé přidušení - presurizaci, která zabrání většímu kolapsu a případnému potkání uší (R.Ogden). A poté nechat křídlo nadýchnout. U větších frontíku je důležité držet wingtipy od sebe.
    • silné přechody - někdy u silných přechodů (silná bidla, přímý výstup z wingoveru/spirály) může být impuls delší až k řízenému stallu a řízeném výstupu z něj(viz dynamický stall níže). V extrémních případech může jít až o výměnu frontcollapsu za fullstall, který je víc kontrolovanější a tím pádem bezpečnější (proto je stěžejně důležité umět fullstall, cítit se v něm dobře a vědět, jak se z něj dostat).
  • Asymetrické přechody

    • jsou variantou výše uvedených s tím, že síly působí jen na část padáku

Tip při řešení kolapsu - zabalit se(tělo do sedu, nohy k sobě) a koukat do křídla (nejrychlejší informace).

Stall (postačí umět short backfly)

  • automaticky jít do sedu,nohy k sobě
  • při záměrném vstupu použít double pump entry, krátký backfly úplně postačí jako restart - není třeba fullstall
  • vstup musí být spíše dynamický a plynulý, neměl by zabrat déle než 3 sekundy

 

  • v backfly pozici rovnoměrně rozvržená váha (pozice jako při otevírání padáku z volného pádu) - co nejvíce uvolněné tělo
  • v případě nestabilní konfigurace jít s pohybem padáku

Další tip ke vstupu do stallu:

One key aspect is to enter the stall "with authority". You can slow down and even approach minimum speed but when it's time to stall, do it with intention and get into the stall.

If you increase slowly mm by mm until it stalls then one side will enter before the other and you'll become asymmetric. The same is true with the exit. If you increase your tail slide bit by bit until it flies, one side will fly before the other.

Also, be centered in your seat and upright.

Zajimavá videa

Dynamický stall a výstup z něj:

Další ukázky(od 1:10) stabilizovaného stallu(backfly) a výstupu:

Backfly

Tailslide na dvou lajně ( Omega Xalps ) od času 1:05

Další studijní materiál (pěkné wingovery a delfínky)

Další dynamický stall

další pěkné stally na CCC

SIVka s komentářem

Lago d'Idro s EL Speedo

Související odkazy

 9.8.2020 Krupka - fullstall a velka lekce toceni

Kam dál:

09 GH trénink + tipy

Značky: pilotáž