XContest: https://www.xcontest.org/cesko/prelety/detail:davidbrazda/9.08.2020/09:31

Youtube celého letu:

XCVID: https://xcvid.com/2197139

Rohlíky máte?

Analýza letu

Podmínky: JV 2-3ms, silné úzké turbulentní stoupáky, start z Krupky mezi prvními cca 11:20

Jak jsem situaci viděl

Klasické přetažení vrchlíku při vletu do silného stoupání (na xctracku 7ms s průměrováním 3s).

Už přitom výtahu jsem věděl, že po něm bude díra a že musím chytnout potenciální frontik silným pumpnutím. Křídlo už ale bylo na hraně stallu(způsobené mým alibistickým nedáním rukou nahoru - to byla zásadní chyba - jak jde poryv takovéhle síly - musí ruce vystřelit úplně nahoru - silný stoupák může stallnout i odbržděné křídlo).

Následným pumpnutím(zbytečnýmn) jsem pak křídlu naložil a tím ho stalloval.

Zajimavé je, že stallpoint mě unikl - u Kiba jsem ho vždycky cítil, ale u Summita je méně zřetelný  - síla v řidičkách u něj opadá méně lineárně (soustředit se na to při GH). Takže jsem si toho všiml až když už bylo pozdě.

 Pak se konečně podívám do plachty, dojde mi, že jde o stall a tak ho pomalu pouštím a snažím se chytit předstřel.

Měl jsem štěstí, že se ve stallu nezavlekly ouška (pěknej rohlík to bylo - ouška se dotkly).

Odkaz přimo na stall:
 

Zbytek letu jsem si revidoval co se stalo a co jsem mohl dělat líp, ale to jsou kecy spíš pro mě a platné pro tehdejší dobu. https://www.youtube.com/watch?v=ZwMA_3vINKk&t=3830s

Celý let pokrytý i videem a s komentáři viz link na https://xcvid.com/2197139

Příčina

  1. Točil jsem především řidičkama a používal je hodně jak na udržení poloměru otáčky(aby mě jádro nevykoplo) a zároveň i na vyrovnávání poryvů(aktivní pilotáž). Takže sem tam byl s rukama jak dirigent, plus křídlo bylo často přidušený a zabržděnému padáku jsem tím vzal toleranci vůči poryvům, než kdyby měl rychlost - proto jsem se při megabidlu dostal až k hranici stallu. Kolapsy a aktivní pilotáž

  2. Při kontaktu s bidlem nešli ruce plně nahoru (alibisticky jsem věřil, že to projde jako vždycky, ale 7ms bidlo má fakt sílu)

  3. Necítil jsem výrazně stallpoint. U Summitu je výrazně méně zřetelný než u Kiba (trénovat).

Lessons learned

  • Točit hlavně náklonem těla

    Musím si si zrevidovat techniku točení. Pořádně se vyklonit, vytočit bok co to dá (vidět i offset karabin) a určit a držet poloměr zatáčky náklonem. Prostě bojovat proti jádru tělem, ne řidičkou. To odlehčí tlaky v řidičkách a ty pak fungujou jenom lehce na aktivní pilotáž, hlídání vnější strany a dolazování poloměru. Křídlo má větši rychlost, letí a tím má i vyšší toleranci na neočekávaný turbulence. V řidičkách si jen kontroluju tlaky, které by tam měly být plus minus stejné jak při normálním letu. Poloměr otáčky drží z 80-90ti procent tělo, řidičky jen lehce dolaďují poloměr (Pilotáž ve stoupáku)

    Na konci letu už jsem točil lépe viz tenhle stoupák https://youtu.be/I94aV-VCdzQ?t=5298  Pomalé točení řidičkou projde u začátečnických křídel. Ty ostřejší křídla chtějí prostě letět a musí se jim tu rychlost dát a nebrat tím toleranci vůči turbulencím.

  • pokud přijde tak silný poryv, ruce musí prostě víc nahoru! Žádný alibi.

  • víc GH se Summitem(v silnějším větru) a zejména se soustředit na rozpoznávání stall pointu, který je u ostřejších křídel méně zřetelný - zejména kvůli tomu, že křídlo se nechová jako monoblok - přidán task do GH trénink + tipy GH trénink + tipy

Při kritických momentech koukat do křídla - nejrychlejší informace!

Vizuál  pomůže rozlišit režimy či situace, které se že začátku v řidičkách projevuji stejně. Jak jsem nalítnul do toho 7ms stoupáku, hlava měla vystřelit nahoru(ruce taky). Skoro vše se dá cítit i přes popruhy, ale vizuálně to jde prostě rozpoznat dřív a lépe. (Tip: zkontrolovat helmu, aby ani minimálně nebránila ve výhledu nahoru)

Co dalšího zlepšit?

  • nehmatat na ty popruhy (normálně to nedělám, ale při krizovce tam ruce šly popaměti, což o trochu zpozdilo chytnutí předstřelu) => důležitost správných návyků, které oceníš při krizovce

  • při případném stallu, chytat předstřel dřív a rovnoměrněji

  • vizualizovat si reakci

  • ruce s řidičkama při točení nedávat před sebe - indikuje to, že nejsi opřený a v klidu (většinou jsi předkloněný dopředu a máš tím rozhozené těžiště)

Další lekce:

  • stoupáky jsou většinou ve formě aktivních oblastí široká i několika stovek metrů ve které jsou různé jádra

  • pokud ztratis stoupak a nevis kde je, jdi proti vetru

  • Vrcholky, které mají víc termických stran (např. trojhrany) jsou více turbulentní (viz Liščí vrch nebo Monte Tomba) - stoupáky se trhají z různých stran 

Další informace Kolapsy a aktivní pilotáž Kolapsy a aktivní pilotáž

Mental game

Uvolněnost a nelpění na výsledek.

Od doby, kdy jsem se po kolapsu rozhodl letět do rovin s tím, že když nenajdu stoupák, tak prostě přistanu a ani mně to nebude vadit, tak od té doby se mi je dařilo nacházet mnohem lépe. To nelpění najednou  odstranilo křečovitost a úpornost a všechno začalo víc plynout. Ideálně dostat se do FLOW - většinou mě to trvá tak hodinu než se naladím na ten rytmus dne, uvolním se ve vzduchu a plně se ponořím do činnosti. (detaily viz Mental Game)

Vizualizace letu

Interaktivní 3D pohled.

 

Značky: Krupka